Kickboxing nie tylko dla mężczyzn

Myśląc o sztukach walki, przed oczami pojawiają się nam zazwyczaj dwaj mężczyźni, walczący ze sobą na ringu. Współcześnie jednak coraz więcej kobiet decyduje się na uprawianie tego sportu, ponieważ wyszczupla on sylwetkę, modeluje mięśnie i pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Mowa tu oczywiście o kickboxingu.

Popularna sztuka walki

Nazwa kickboxing wywodzi się od angielskiego słowa kick oznaczającego kopnięcie i boxing, czyli boks. Ta sztuka walki jest połączeniem stylu amerykańskiego i tajskiego, a rozwinęła się dopiero w latach 60. XIX wieku.

Podczas treningu nasze ciało znajduje się w ciągłym ruchu dzięki rytmicznym podskokom, ćwicząc angażujemy zarówno mięśnie brzucha, barki jak i ramiona. Wszystkie ruchy w kickboxingu powinny być energiczne, chodzi tu bowiem o zaskoczenie przeciwnika i wykonywanie szybkich niespodziewanych ciosów. Nie należy się wahać i po zadanym ciosie od razu przejść do obrony, zasłaniając twarz wzniesionymi pięściami. Łokcie powinny przylegać do ciała.

Trzeba pamiętać o tym, że odpowiednia postawa w kickboxingu jest bardzo ważna. Nieprawidłowe ustawienie ciała może prowadzić do urazów i złamań. Najlepiej najpierw opanować prawidłową postawę, a dopiero później zacząć sparingi.

Dlaczego kobiety wybierają kickboxing?

Faktem jest, że obecnie kobiety coraz chętniej decydują się na uprawianie różnych sztuk walki. Najczęściej wybierają one jujitsu i aikido, które doskonale uczą samoobrony, na drugim miejscu plasuje się krav-maga pochodząca z Izraela, a na trzecim omawiany przez nas kickboxing i boks.

Jeśli czytasz ten artykuł i nie możesz się zdecydować jaki sport chciałabyś uprawiać, to podpowiadamy. Najlepiej wybrać tzw. „body combat”, czyli trening który zawiera w sobie elementy różnych sztuk walki. Dzięki temu poznasz nie jedną, a kilka różnych dyscyplin i wtedy być może zdecydujesz, która Ci najbardziej odpowiada. Możesz też zostać z tym rodzajem treningu na stałe, decyzja należy do Ciebie.

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule, kobiety wybierają kickboxing głównie dlatego, że świetnie kształtuje sylwetkę. Nie jest tajemnicą, że ten sport bardzo chętnie uprawiają „aniołki” Victoria’s Secret, które na pokazach występują w eleganckiej bieliźnie, muszą więc mieć ładne ciało, które przyciąga wzrok. Kickboxing ćwiczą także inne modelki, piosenkarki i aktorki, takie jak: Jennifer Lopez, Angelina Jolie, Adriana Lima i Doutzen Kroes. W Polsce natomiast promotorką sztuk walki jest mistrzyni federacji UFC – Joanna Jędrzejczyk.

Oprócz smukłej sylwetki, kickboxing wzmacnia także praktycznie wszystkie mięśnie, poprawia naszą kondycję i wyczucie równowagi, zwiększa naszą szybkość i gibkość oraz pozwala się odstresować. Podczas ćwiczeń możemy się „wyżyć” na worku treningowym i zapomnieć na chwilę o problemach i obowiązkach.

Trening kickboxingu to przede wszystkim ćwiczenia cardio, które wspaniale wpływają na kondycję naszego organizmu. Poszczególne elementy wykonujemy szybko i bez przerw, spalając w ten sposób więcej kalorii.

Kickboxing może być bardzo dobrą formą samoobrony, jeśli nauczymy się odpowiednich chwytów. Oprócz tego uczy cierpliwości i precyzji, aby wykonać dane ćwiczenie idealnie, musimy je powtarzać niezliczoną ilość razy, aż dojdziemy do perfekcji. Chodząc na treningi nauczymy się także koncentrować i wykorzystywać siłę przeciwnika przeciwko niemu. Będziemy bardziej świadome własnego ciała, nauczymy się panować nad oddechem i czerpać z tego korzyści.

W wielu miastach w Polsce istnieją specjalne kluby kickboxingu, które przyjmują tylko kobiety. Jest to dobre rozwiązanie dla Pań, które wolą ćwiczyć we własnym gronie. Trening trwa zazwyczaj 1,5 godziny i warto się do niego wcześniej przygotować.