Kickboxing – popularna sztuka walki
Kickboxing jest bardzo popularny, zarówno w Polsce jak i na świecie. Sport ten łączy w sobie techniki zaczerpnięte z boksu z kopnięciami. Możemy go podzielić na dwa rodzaje:
- amerykański, który można nazwać „full-contact karate”,
- japoński, łączący elementy karate i boksu tajskiego.
Od czego zacząć?
Jeśli chcemy zacząć trenować kickboxing, to powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować. Najważniejsza w tym sporcie jest postawa.
Odpowiednia postawa pozwala wyprowadzać dokładne ciosy i chroni nasze ciało przed urazami.
1. Szczególną uwagę należy zwrócić na ustawienie stóp. Jeśli jesteśmy praworęczni, to nasza lewa stopa i ramię powinny być wysunięte do przodu, a silniejsza ręka (czyli prawa) powinna pozostać w tyle, aby móc wyprowadzić silny cios.
2. Nogi zawsze muszą być lekko ugięte w kolanach. Nierzadko mówi się, że zawodnicy „tańczą” ze sobą na ringu. Chodzi bowiem o płynność i rytmiczność ruchów.
3. Podbródek osłaniamy dłońmi zaciśniętymi w pięści. I tutaj także jeśli jesteśmy praworęczni, to nasza prawa pięć powinna być na wysokości twarzy, a lewa wysunięta do przodu. Łokcie powinniśmy unieść lekko w górę i trzymać blisko ciała.
Prawidłowy oddech
To podstawa w każdym sporcie walki. Aby płynnie i celnie wyprowadzać ciosy, należy zapanować nad oddechem i rozluźnić ciało. Przyda się to przy wykonywaniu między innymi różnych kombinacji ciosów, takich jak kopnięcie z obrotem lub kopnięcie z wyskoku. Napinanie wszystkich mięśni nie jest prawidłowe, ponieważ znacząco ogranicza zakres wykonywanych ruchów.
Szybkość i precyzja
W kickboxingu liczy się precyzja i siła ciosów oraz szybkość. Należy szybko zadać cios i następnie obronić się przed tym, który za chwilę padnie ze strony przeciwnika. Siła w tej sztuce walki pochodzi głównie z prawidłowej postawy i skrętu ciała. Dlatego tak ważne jest ugięcie kolan i silny skręt bioder przy wyprowadzaniu ciosów.
Bardzo istotna jest także praca nóg, którą należy stale udoskonalać.
Podstawowymi ciosami w kickboxingu są:
- front kick, czyli kopnięcie frontalne
- side kick, czyli kopnięcie boczne
- heel kick, czyli kopnięcie hakowe
- roundhouse kick lub round kick, czyli kopnięcie okrężne
- axe kick, czyli kopnięcie opadające
- kopnięcie ścinające.
Treningi
Tak samo jak w każdym innym sporcie, w kickboxingu także ważna jest systematyczność. Im więcej ćwiczymy i im więcej wysiłku w to wkładamy, tym nasze wyniki są lepsze.
Szczególnie istotna jest także prędkość z jaką wykonuje się dane ćwiczenie i ilość powtórzeń. Pamiętajmy, że praktyka czyni mistrza. Należy jednak zacząć od kilku krótkich treningów w tygodniu i następnie stopniowo zwiększać ich częstotliwość i długość trwania.
Kickboxing poprawia naszą kondycję i wydolność fizyczną, wysmukla sylwetkę i wspaniale rzeźbi mięśnie. Można go uprawiać jako hobby, dla zdrowia lub jako formę samoobrony. Podczas treningów nauczyć się bowiem można wielu przydatnych chwytów, które mogą uratować życie lub po prostu przepędzić złodzieja torebek.
Warto pamiętać że uprawianie jakiegokolwiek sportu wpływa nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Kickboxing także do nich należy.