Zasady kickboxingu

Kickboxing nazywany jest sportem holistycznym, ponieważ zapewnia wszechstronny rozwój mięśni, rozwija naszą siłę, poprawia wytrzymałość oraz zwiększa szybkość. Treningi zawierają w sobie elementy sztuk walki, obejmują interwały, ćwiczenia siłowe i ćwiczenia cardio.

Trenując kickboxing otwieramy sobie drogę do zapanowania nad naszym stresem, ćwiczymy sztukę oddechu i wzmacniamy pewność siebie.

Podstawowe formuły

Zawodowe walki w kickboxingu przybierają różne formy. My wyróżnimy siedem podstawowych, które występują najczęściej. Są nimi:

 • light contact, czyli walka na parkiecie, ringu lub tatami (tradycyjnej japońskiej macie), mająca 3 rundy po 2 minuty. Najważniejsze są w niej umiejętności techniczne.
 • full contact to pojedynek na ringu z trzema rundami trwającymi po 2 minuty, w każdej rundzie trzeba wykonać minimum 8 kopnięć, można używać wszystkich technik bokserskich i kopnięć powyżej pasa. Zabronione jest jednak uderzanie przeciwnika łokciem i kopanie kolanem.
 • semi contact to walka rozgrywająca się na tatami. Za każdym razem kiedy zawodnik trafi swojego rywala przyznaje się mu punkt i zarządza krótką przerwę.
 • light kick to walka na ringu, parkiecie lub tatami, w której dozwolone są kopnięcia od uda w górę, trzeba jednak zachować ograniczoną siłę ciosów.
 • low kick, czyli pojedynek w którym nie ma określonej liczby ciosów w rundzie. Można tu stosować wszystkie techniki bokserskie i celować w rywala do wysokości głowy. Nie można jednak używać kolan i łokcia.
 • K-1 to pojedynek który wyróżnia fakt, że może on trwać 3 rundy po 2 minuty lub 5 rund po 3 minuty. Zabronione są tutaj uderzenia łokciami, ale można stosować wszystkie techniki bokserskie i kopnięcia kolanami bez ograniczonej wysokości.
 • thai boxing to łagodniejsza forma walki, w której charakterystyczne są uderzenia pięścią z obrotu, podcięcia przeciwnika oraz stosowanie klinczów, czyli specjalnych chwytów. Nie można jednak wykonywać uderzeń łokciem.

Przygotowanie do treningu

Przed przystąpieniem do treningu należy odpowiednio przygotować swój umysł, ciało i kupić niezbędne wyposażenie.

Bardzo ważne jest, aby wzmocnić mięśnie nóg i rąk. Można to zrobić ćwicząc na maszynach dostępnych w siłowni, lub użyć sprzętu, który mamy w domu. Należy dobrać odpowiednie obciążenie – jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę ze sportami walk lub w ogóle ze sportem, nie możemy przesadzić.

Podstawowe wyposażenie, które będzie nam potrzebne do rozpoczęcia treningów, to:

 • rękawice bokserskie i bandaże,
 • kask,
 • ochraniacze podbrzusza (tzw. susponsoria),
 • szczęki (ochraniacze na zęby).

Strój powinien być wygodny i przewiewny, a buty lekkie z gumową podeszwą, najlepiej te przeznaczone specjalnie do boksowania. Pozwalają one zachować płynność ruchów i nie obciążają naszych stóp. Można także dodatkowo zastosować ochraniacze na stopy i golenie.

Jeśli chodzi o kask, to powinien być wykonany z elastycznego materiału, może być to skóra lub inne tworzywo, które zakryje nam szczękę, uszy, tył i górę głowy, skroń oraz czoło. Zapięcie kasku musi znajdować się pod brodą i z tyłu głowy, nie może być wykonane z twardego tworzywa, takiego jak plastik czy metal.

Rękawice muszą być wytrzymałe, amortyzować uderzenia, zabezpieczać kciuk przed złamaniem i mieć odpowiednią wentylację.

Po zakupie tego wyposażenia, można przystąpić do treningów.