Kickboxing w domu
Mimo, że w całej Polsce istnieje mnóstwo klubów kickboxingu, to niestety nie wszystkich stać na dołączenie do nich. Często ceny są dosyć wysokie, a personalne treningi jeszcze droższe. Nie należy się jednak zniechęcać. Jeśli nie możemy zapłacić za profesjonalne spotkania z trenerem i zajęcia w klubie, możemy ćwiczyć także w domu. Potrzebny jest do tego odpowiedni sprzęt i takie samo przygotowanie, jak do treningów w stowarzyszeniu.
Przygotowanie ciała
Kickboxing jest bardzo wymagającym sportem, w którym najważniejsza jest prędkość i gibkość. Dlatego wskazane jest, aby przed rozpoczęciem treningów zrzucić zbędne kilogramy. Oczywiście sam kickboxing także pomoże nam schudnąć i uzyskać wymarzoną sylwetkę, ale istotne jest, aby podczas treningu nie czuć się za ciężko i nie mieć ograniczonych ruchów. Zawodnik musi bowiem zadawać bardzo szybkie ciosy i kopnięcia często połączone ze skrętami tułowia.
Bardzo ważna jest także rozgrzewka, niezbędna przed rozpoczęciem jakiegokolwiek treningu, nie tylko jeśli chodzi o kickboxing. Popularnym ćwiczeniem, które wykonują bokserzy, jest skakanie na skakance. Poprawia ono zwinność i szybkość oraz pomaga spalić kalorie.
Dobrym pomysłem będzie także bieganie oraz pływanie. Ta druga forma aktywności będzie szczególnie dobrze wpływała na naszą postawę, ponieważ jedną z wad uprawiania kickboxingu jest przygarbiona sylwetka. Nie należy się tym jednak martwić, ponieważ istnieje dużo ćwiczeń które mogą temu zapobiec.
Podczas rozgrzewki należy także rozgrzać barki i nadgarstki, które są najbardziej narażone na urazy.
Wyposażenie
Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy zakupić odpowiedni sprzęt. Jeśli trenujemy w domu, przydadzą się nam na pewno tarcze treningowe, dzięki którym będziemy mogli zadawać bezpieczne ciosy i kopnięcia. Zazwyczaj mają one formę miękkiej poduszki z mocnym uchwytem i odpowiednim profilowaniem.
Można zakupić także worek treningowy, który ma wiele zalet. Pozwala on między innymi:
- wzmocnić siłę mięśni,
- wyrzeźbić ciało,
- poprawić kondycję organizmu,
- wyciszyć umysł po ciężkim dniu,
- spalić nawet 800 kalorii w ciągu godziny,
- udoskonalić wyprowadzanie ciosów.
Aby wzmocnić mięśnie brzucha, należy objąć worek treningowy nogami i robić brzuszki. Po jakimś czasie efekty na pewno będą widoczne. Na początek najlepiej kupić worek o wadze od 30 do 50 kg.
Stopnie szkoleniowe
Kickboxing podobnie jak karate, posiada kolorowe pasy na każdym etapie szkolenia. Zawodnik dostaje je po osiągnięciu określonego celu przewidzianego w programie nauczania. Oczywiście trenując w domu nie będziemy mogli wejść w posiadanie takiego pasa, ale możemy sprawdzić na jakim poziomie są nasze umiejętności i dopasować je do odpowiedniego koloru.
Poszczególne stopnie to:
- biały pas,
- biały pas z żółtym zakończeniem,
- żółty pas,
- żółty pas z pomarańczowym zakończeniem,
- pomarańczowy pas,
- zielony pas,
- niebieski pas,
- brązowy pas z niebieskim zakończeniem,
- brązowy pas,
- brązowy pas z czarnym zakończeniem (mistrzowski).
Jak ćwiczyć?
Ostatnią wskazówką od nas jest mała podpowiedź dotycząca tego, w jaki sposób ćwiczyć.
Aby nie zrobić sobie krzywdy podczas treningu w domu, należy zachować bezpieczeństwo i zwracać uwagę na postawę naszego ciała. Podczas ćwiczeń powinno się unikać przeprostów stawu łokciowego, zawsze zakładać bandaże, ochraniacze piankowe lub rękawice. Nigdy nie powinno się zadawać ciosów gołymi dłońmi.